Transferwise: Převody mezi dolarem a korunou výhodněji

Zahraniční bankovní převody jsou poměrně drahé. K přesunu finančních prostředků mezi Novým Zélandem a Evropou se proto vyplatí používat nebankovních služeb. Lídrem trhu těchto služeb je aktuálně Transferwise. Pokud jste přes Transferwise ještě nepřeváděli, poradíme vám, jak převést prvních cca 1000 NZD zdarma.

Jak to funguje

  1. Pokud jste se na Transferwise ještě neregistrovali, klikněte na tento link, prostřednictvím kterého získáte zdarma převod v hodnotě 500 GBP (cca 1000 NZD).
  2. Na zobrazené stránce zvolte, kolik NZD chcete převést na CZK. Sleva se vám automaticky započte a celkový poplatek (fee) je nižší cca o 6-7 dolarů (v závislosti na kurzu).

Link na slevu při prvním převodu na Transferwise

  1. Klikněte na tlačítko Get started. V následujícím okně budete dotázáni, zda již máte účet. Když kliknete na No, budete vyzváni k zadání e-mailu a hesla.
  2. Na následující obrazovce se vám zobrazí detail transakce včetně odhadu data, kdy obdržíte peníze na český účet, poplatku za transakci a odhad kurzu, kterým převod proběhne.

Transferwise: detail transakce

Při převodu NZD na CZK vám Transferwise negarantuje převod uvedeným kurzem. Proto v sekci “Estimated exchange rate” uvidíte hlášku “TransferWise is unable to offer rate lock protection on some currency routes at this time. I tak ale můžete své peníze ochránit od neočekávaného poklesu kurzu. Čtěte dále v sekci “Jak se ochránit proti nečekanému poklesu kurzu”.

Transferwise: Unable to offer rate lock

Když jste s nastavením spokojeni, klikněte na Continue.

  1. V dalším kroku zvolíte, zda se jedná o osobní či obchodní transfer a zadáte svoje osobní údaje a adresu.
  2. Následně zvolte příjemce peněz a zadejte jeho číslo účtu.
  3. Potvrďte svou identitu prostřednictvím pasu, řidičáku či občanky. Na počítači můžete zvolit, zda chcete dokumenty vložit ze soubory nebo sejmout prostřednictvím kamery.

Transferwise: Ověření identity

Můžete být vyzváni také k přiložení nascanovaného dokladu, který potvrzuje adresu vašeho bydliště. Postačí účet za telefon, bankovní výpis atd.

Pokud převádíte peníze z ČR na Nový Zéland

 1. Převeďte peníze na účet Transferwise v České republice – nezapomeňte na zadání reference kódu (variabilního symbolu), který vám Transferwise přidělil. Jen tak poznají, že je platba od vás.
  U českých bank obvykle není možné zadat počáteční písmeno z reference kódu do pole variabilní symbol. Vyřešte to tak, že reference kód vložte do pole variabilní symbol bez písmene a celý reference kód vložte do zprávy pro příjemce.
 2. Počkejte až vám dorazí peníze na novozélandský účet.

Pokud převádíte peníze z Nového Zélandu do ČR

 1. Převeďte peníze na účet Transferwise na Novém Zélandu – nezapomeňte na zadání reference kódu (variabilního symbolu), který vám Transferwise přidělil. Jen tak poznají, že je platba od vás.
 2. Počkejte až vám dorazí peníze na český účet.

Tip: Pro převod peněz z Nového Zélandu je nejrychlejší metodou převodu “Internet bank payment”. Když zvolíte tuto metodu, čas převodu se obvykle zkrátí o jeden den. Tato metoda funguje tak, že se přes rozhraní POLi přihlásíte přímo do svého NZ internetového bankovnictví a částku okamžitě převedete bez vyplňování jakýchkoliv detailů.

Transferwise - metoda POLiTransferwise - metoda POLi

Jak se ochránit proti nečekanému poklesu kurzu

Po zadání transferu se vraťte na stránku s přehledem vašich transferů a zobrazte si detail toho, který jste právě zadali. V sekci označené číslem 2 najdete nenápadný odkaz “set a rate limit”. Zde si můžete nastavit, při jak velkém poklesu kurzu jste ochotni transakci stále provést. Nastavuje se procenty od 0,5 % do 3 %, kde 0,5% znamená, že při poklesu větším než 0,5% nemáte zájem transakci provést. Pokud by se stalo, že kurz klesne a v následujících 5 dnech najde nad nastavenou hodnotu, transakce se stornuje a peníze, které pošlete Transferwise vám vrátí na váš novozélandský účet.

Transferwise: Jak se ochránit před poklesem kurzu

Tip na závěr

Jako registrovaní uživatelé můžete ke službě pozvat své kamarády. Za 3 kamarády, kteří provedou svou první transakci získáte 50 – 100 GPB (dle aktuální nabídky). Tuto částku si můžete nechat převést na svůj bankovní účet v libovolné zemi.

Transferwise odkaz pro váš první převod zdarma v hodnotě 500 GBP (cca 1000 NZD).