Základní informace o Novém Zélandu

Nový Zéland na mapě světa vypadá jako dva malé ostrovy. Tyto malé ostrovy se rozkládají na rozloze 268 tisíc km2, což je 3,4 krát více než rozloha České republiky. Přitom na Novém Zélandu žije pouhých 4,65 milionů obyvatel. Jejich počet neustále roste a jen v roce 2015 se tu narodilo 61 tisíc dětí, což je mimochodem dvakrát více než počet lidí, kteří ve stejném roce zemřeli. Dalších 67 tisíc lidí na Nový Zéland v roce 2015 imigrovalo. Nejpočetnějšími a nejviditelnějšími obyvateli Nového Zélandu jsou však ovce a krávy. Ovcí tu žije cca 29,5 milionu a krav celkem 9,9 milionu, přičemž 6,4 milionu je chováno na mléko a zbylých 3,5 milionu na steaky.

Trocha politiky

Nový Zéland je součástí Commonwealthu, takže hlavní šéfovou je tu britská královna. Protože to sem má trochu z ruky, zákony za ní podepisuje tzv. governor-general. Parlament má jednu komoru, tzv. House of Representatives, který má 120 členů volených na období 3 let. V minulosti měl parlament komory 2, ale tu jednu se rozhodli zrušit. Není to inspirativní? Novozélandskou premiérkou (prime ministerem) je aktuálně Jacinda Andern.

Víte, že jako čtenáři CZECHKiwis můžete sjednávat cestovní pojištění Axa Assistance se slevou 50 % oproti běžným cenám? Nabídka není omezená jen na cesty na Nový Zéland a pro její využití stačí použít odkaz: Cestovní pojištění AXA Assistance se slevou 50 %.

V období 2015/2016 proběhlo na Novém Zélandu referendum o novou vlajku, ve kterém se nakonec země rozhodla ponechat si tu starou. Mluvil o tom dokonce i Sheldon Cooper z Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) ve svém pořadu Fun with flags (Zábavné vlajky):

Něco málo o novozélandské vlajce i alternativně, která svůj boj s tou tradiční prohrála se můžete dozvědět ve videu:

Jazyk

Úředními jazyky Nového Zélandu jsou angličtina a māori, tedy jazyk původních obyvatel Nového Zélandu a to i přesto, že tímto jazykem aktuálně mluví velmi malé procento populace.

Novozélandská angličtina je ovšem ve své výslovnosti občas celkem specifická a tak jsme jí ke značné neradosti našich zélandských kamarádů a kolegů začali říkat Kiwi English. Tomu oni nerozumí a vždy vysvětlují, že angličtina je jen jedna. No, když si to myslí…

Měna

Měnou Nového Zélandu je novozélandský dolar, jehož kurz vůči české koruně je 13.961 Kč / NZD (kurz ČNB z 19. 4. 2024). Kurz v průběhu roku značně kolísá.

Zélanďané

Zélanďané, kteří se sami nazývají Kiwi, jsou neuvěřitelně přátelští, neformální, rádi si povídají. Není zcela neobvyklé, že potkáte na ulici úplně neznámého člověka, se kterým si popovídáte o počasí, cestování, odkud jste atd. Po zkušenostech z Prahy jste z celého hovoru nesví a čekáte, kdy ten člověk natáhne ruku a bude po vás chtít pětikorunu. Ale ono nic… Chtěl si jen popovídat…

Novozélanďané jsou neuvěřitelně pozitivní lidé, na všem hledají spíše to dobré a jen málo kdy nadávají nebo si stěžují. Tím posledním se od nás Čechů liší asi úplně nejvíc. Asi to tu dělá ten mořský vzduch.

Viditelným společným znakem většiny Zélanďanů je, že neradi nosí boty. Všimnete si toho na jaře, na podzim i v létě. Většina kamarádů se nám přiznala, že pravidelně boty začali nosit až s nástupem do školy. Vzhledem k místnímu klimatu jsou také poměrně otužilí a razí heslo, když mám bundu nebo čepici, nemůže mi být zima. Co na tom, že mám kraťasy, jdu na boso a venku je 10 stupňů.

Obyvatelstvo

Většina obyvatel Nového Zélandu žije v několika větších městech. Zbytek jsou spíše vesnice, osady a farmy se poštovní schránkou u silnice.

Hlavním městem Nového Zélandu je Wellington na jihu Severního ostrova. V regionu Wellington žije cca 500 tisíc obyvatel.

[reklama2]

Největším městem je potom Auckland, který plnil úlohu hlavního města v letech 1842 – 1865. Jeho populace je cca 1.6 milionu. Dá se tak říci, že každý třetí obyvatel Nového Zélandu žije v Aucklandu. Největším městem na jižním ostrově je potom Christchurch s cca 400 tisíci obyvateli.

Etnické složení obyvatelstva je velmi pestré. Necelých 60 % kiwíků se označilo při posledním sčítání lidu za “evropské novozélanďany”, 13 % jsou Maori, 11 % asiaté, 7 % pochází z pacifických ostrovů. Celkem 1659 lidí se přihlásilo k České republice a 312 ke Slovensku.

Počasí aneb kdy vyrazit

Nový Zéland má klasická 4 roční období, tím, že se nachází na opačné polokouli, tak jednotlivá období jsou tu přesně obráceně od těch českých. To se nově příchozím Evropanům dobře plete, takže když budete říkat “na Zéland jsem přijel v létě”, ale myslet tím červenec, tak vás místní nepochopí, protože červenec je přece v novozélandské zimě. Skvělý zážitek jsou ale Vánoce, kdy je na Zélandu léto a tak si během Štědrého dne zaplavete v oceánu a ugrilujete steak na pláži.

Nejlepší období na Novozélandskou dovolenou je v létě. Od druhé poloviny prosince do poloviny března máte velkou šanci na mnoho krásných, slunečných dní a také oceán už je trochu ohřátý a dá se do něj vlézt bez obav z omrzlin. Přesto počítejte i v létě s možností častých a vydatných dešťů, záleží na lokalitě. Nejlepší je mít cestovní plán flexibilní a trochu ho přizpůsobit aktuální předpovědi. Nemá ale cenu koukat na předpověď delší než jeden či dva dny, vypovídací schopnost dlouhodobých předpovědí na ostrovech není vůbec dobrá. Na předpověď počasí pro Auckland a okolí není potřeba koukat vůbec. Počasí se tu umí tak rychle změnit, že můžete mít 4 roční období v jednom dni.

Zima může být pěkně nepříjemná. Mimo horské oblasti se teplota drží nad nulou, ale v kombinaci s vlhkostí vzduchu, je ta zima pěkně vlezlá. Mnoho domů také nemá pořádnou izolaci ani topení či krb, takže v domech je stejný chlad, jako venku. Přichází tak ke slovu elektrické deky do postele a elektrická topení. Je dobré na to myslet i když pronajímáte dům v létě.

Řízení auta

Na Novém Zélandu se jezdí vlevo. Nějaký cizinec se občas rozhodne, že to zkusí v pravo, ale ještě jsem neviděl, že by to mělo dobrý konec.

Abyste tu mohli řídit, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz (ženevský vzor, který je platný 12 měsíců od vystavení) nebo překlad českého řidičáku od akreditovaného překladatele. Pokud jste na Novém Zélandu déle než rok, měli byste požádat o novozélandský řidičák. Řada Čechů a cizinců však často využívá kličku spočívající v tom, jak je oněch 12 měsíců definováno. Větu “you came into New Zealand less than 12 months ago” si překládají tak, že když se před týdnem vrátili z návštěvy rodiny a přátel v ČR, přijeli na Nový Zéland před týdnem a mohou řídit na mezinárodní řidičák dalších 11 měsíců.

Maximální rychlost v obcích je 50 km/h, maximální rychlost mimo města je 100 km/h a platí i na dálnicích. Na Zélandu se prostě spěchá pomalu.

Jídlo

Novozélanďané nemají národní jídlo, ale pokud by nějaké takové měli, zaručeně by bylo z jehněčího, které milují. Národní dezert se jmenuje Pavlova a jedná se o dort z vaječných bílků potřený šlehačkou a zdobený ovocem – typicky jahodami a kiwi ovocem. Jen to moc nezmiňujte před Australany, protože ti mají zase za to, že dort Pavlova je původním australským dezertem.

Tradičním maori jídlem je hangi. Jedná se o maso, brambory a kumary vařené v “troubě” pod zemí. V oblasti Taupo a Rotorua jej můžete ochutnat vařené na páře z geotermálních pramenů.

Sport

Novozélanďané milují sport, obzvláště pak rugby a kriket. Určitě už jste v televizi nebo na internetu viděli, jak národní rugby tým All Blacks předvádí maorskou haku.

Slunce a opalování

Ozónová vrstva nad Novým Zélandem je jednou z nejslabších na světě, sluníčko tu proto pořádně pálí. S tím souvisí i nejvyšší výskyt rakoviny kůže na světě. Zapomeňte na opalovací krémy s ochranným faktorem 4 nebo řeči o tom, že se dobře opalujete. Obojí už jsme slyšeli a nemělo to dobré konce. I když je pod mrakem, věřte, že vás to pořád griluje a mažte se proto kvalitním opalovacím krémem s ochranným faktorem 50+. Pokud jedete na dovolenou, určitě se vyplatí nějaký přivézt z Čech, protože na Novém Zélandu jsou krémy podstatně dražší.

Nebezpeční živočichové

Na rozdíl od sousední Austrálie, na Novém Zélandu nejsou žádné život ohrožující potvory. Vyskytují se jen 2 druhy pavouků, jejichž kousnutí vám může znepříjemnit život. Na jižním ostrově se každý dříve nebo později však setká s neuvěřitelně nepříjemnými muškami, zvanými sandflies. Potkáte je na trekách, v kempech, jsou prakticky všude, hlavně u vody a jsou jich mraky. Nejsou nebezpečné, ale jejich štípnutí ucítíte ještě dlouho a štípance neuvěřitelně svědí cca od 2.-3.dne. Jediné, co na ně pomáhá, je repelent s vysokým obsahem látky DEET.

Zajímavost na závěr

Novozélanďané se sami označují za Kiwis. Před odjezdem na Zéland jsem si myslel, že to souvisí s kiwi ovocem. Ve skutečnosti je to ale odvozeno od dnes ohroženého druhu nelétavého ptáka, který žije pouze na Novém Zélandu.

To od ptáka kiwi je odvozeno jméno kiwi ovoce (anglicky kiwifruit), které se na Novém Zélandu pěstuje ve velkých objemech a dováží do celého světa. Jeho historie na Zélandu přitom není dlouhá. První semena tohoto čínského ovoce známého pod názvem yang tao byla do země dovezena v roce 1904 a ovoce se začalo nazývat Chinese gooseberry. Svůj dnešní název získalo až v roce 1959, když se hledal vhodný název, pod kterým by se mohlo dovážet do Severní Ameriky. Až tu budete, nepleťte si tedy označení kiwi a kiwifruit.

Video jako bonus

Zajímavé informace o Novém Zélandu se dozvíte také ve videu Lindy a Lukáše (L&L). Jen vás musíme varovat, po shlédnutí videa budete trpět neodvratitelnou touhou koupit si letenku a vyrazit na Nový Zéland.