Co zařídit před odletem na working holiday

Odjíždíte na working holiday na Nový Zéland? Připravit se na to, že vyrážíte na rok a déle na druhou stranu světa, může být celkem náročný proces. Abychom vám to trochu zjednodušili, zpracovali jsme stručný seznam věcí, které zařídit před odletem na Nový Zéland a kdy je doporučujeme začít řešit.

Více než tři měsíce před odletem 

Letenka

Když už máte víza v kapse (pasu), můžete začít řešit téma nákupu letenky. Ujasněte si, zda chcete letět na Nový Zéland přímo nebo máte zájem o stop-over někde po cestě.

Rezervujte v dostatečném předstihu, ať neplatíte více, než je nutné.

S nalezením vhodné letenky Vám rádi pomůžeme

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Přeprava věcí na Nový Zéland

Již při rezervaci letenky myslete na to, co všechno s sebou chcete na Nový Zéland převézt. Může to ovlivnit váš výběr letenky. Abychom dali konkrétní příklad, u Korean Air jsme schopní zajistit 46 kg zavazadel v ceně letenky.

Obecně platí, že pokud potřebujete přesunout zavazadla nad 50 kg na osobu nebo předměty nestandardních rozměrů (nábytek atd.), měli byste zvážit poptat cenu stěhování u specializované firmy. Vyhraďte si přitom dostatek času na poptání několika z nich, neboť ceny se mohou výrazně lišit.

Pokud potřebujete přesunout více kilogramů běžných rozměrů, můžete zásilku poslat za rozumné peníze s Českou poštou. Sami jsme při stěhování na Nový Zéland poslali asi 5 krabic a všechny bez problému dorazily. Vzhledem k přísným pravidlům na novozélandské celnici s tím byla spousta papírování, ale dalo se to zvládnout.

Počítejte přitom s tím, že pokud na stěhování chcete ušetřit, zásilka na Nový Zéland může putovat až 2 měsíce a proto je potřeba odeslání věcí vyřídit v dostatečném předstihu.

Rezervace ubytování na trecích

Tato položka se může zdát na první pohled divná nebo špatně umístěná do intervalu více než tři měsíce před odletem, bohužel je tomu ale tak. Zejména v letní sezoně se ubytování na treky považované za ty nejkrásnější (tzv. Great Walks) zaplňuje zběsilou rychlostí a tak pokud plánujete přiletět v listopadu a v sezoně prosinec- únor jít například Milford Trek nebo Routeburn Trek, můžete již v druhé polovině května zjistit, že vámi zvolené termíny jsou plné.

Turistické boty Asolo s goretexovou membránou

Tolik jen varování, abyste nebyli po příjezdu na Nový Zéland zklamáni. Ovšem věřte, že na Novém Zélandu je celá řada treků a míst, která jsou mnohdy ještě hezčí než Great Walks a nemusíte je rezervovat měsíce předem. Případně některé části Great Walks můžete pojmout jako jednodenní výlet a ušetřit peníze i úsilí spojené s plánováním.

Více o bookování Great Walks naleznete v našem článku Ubytování na cestách. Informace o tom, jak si užít Nový Zéland bez rezervování měsíce předem budeme postupně přidávat do článku Zajímavá místa Nového Zélandu.

Očkování

Pro cestování na Nový Zéland není povinné žádné očkování. Rizika jsou tu podobná jako v České republice. Je na každém, zvážit, zda si “nepořídit” alespoň cestovatelský základ v podobě očkování proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu – zejména pokud v rámci cestování a života na Novém Zélandu plánujete cestování po Asii nebo po ostrovech v Pacifiku.

Při vstupu do některých zemí můžete být při žádosti o víza nebo příletu požádáni o doložení očkování proti konkrétním nemocem. Specifická rizika i požadavky v jednotlivých zemích můžete konzultovat v očkovacích centrech, kde vám rádi příslušné očkování rovnou vpraví do žil.

Tip: Před odjezdem se také ujistěte, zda vám nepropadnou některá očkování povinná v ČR – například tetanus.

Před odjezdem jsme si očkování odbavili v centrech Avenier, která mají pobočky napříč ČR a umožňují termín očkování či konzultace rezervovat na webu na konkrétní datum a čas. Očkování však můžete pořídit i u praktického lékaře.

Tři měsíce před odletem

Výpověď / neplacené volno v práci

Pokud pracujete, nastala vhodná doba oznámit zaměstnavateli, že v nadcházejících několika měsících nebudete žít v České republice a každodenní dojíždění z Nového Zélandu by nebylo nejefektivnější.

Výsledkem může být, že se domluvíte na podání výpovědi nebo několika měsících neplaceného volna.

Ukončení nájmu bytu

Pokud bydlíte v pronajatém bytě, měli byste pročíst svoji nájemní smlouvu a zjistit, za jakých podmínek a s jakou výpovědní lhůtou ji můžete ukončit. Většina majitelů je poměrně flexibilní, když komunikujete včas a přislíbíte součinnost při hledání nového nájemníka – zpřístupnění bytu pro prohlídky atd.

Uschování věcí

Nastal čas také na to, promyslet si, co provedete s vašimi věcmi, které s sebou na Zéland nepovezete. Pronájem skladu je v Česku stále poměrně drahý.

Nejlepší je přesvědčit rodiče či kamarády, že touží opatrovat vaše “cennosti” ve svém sklepě či na půdě. Pokud máte něco skutečně cenného, myslete na to, jak jsou tyto předměty pojištěny.

Rezervace – trajekt mezi ostrovy

Téma trajekt jsme přidali pro ty z vás, kteří se chystají přijet na Nový Zéland a budou se potřebovat brzy po příjezdu přesouvat mezi ostrovy. Nejlevnější lístky se totiž zejména v letní sezoně vyprodávají týdny dopředu a není ani neobvyklé, že některé termíny jsou měsíc před vyplutím obsazeny úplně.

Bližší informace o trajektech si přečtěte v našem článku Jak se přepravovat. S rezervací trajektu vám rádi pomůžeme na tomto odkazu. Máme přímý přístup k rezervačnímu systému obou poskytovatelů a k cenám, které nejsou dostupné pro přímé zákazníky. Obzvláště pokud rezervaci provádíte mimo Nový Zéland, přicházíte automaticky o ty nejlepší ceny.

Dva měsíce před odletem

Pronájem bytu

Pokud vlastníte byt, který potřebujete před odletem pronajmout, máte nejvyšší čas. Myslete také na to, kdo vás zastoupí v případě řešení nenadálé situace s nájemníkem – v bytě se něco rozbije, nájemník neplatí, nájemník ukončí smlouvu dříve a je potřeba převzít byt a najít nového nájemníka dříve, než se vrátíte z Nového Zélandu.

Existují firmy, které výše uvedené plně vyřídí za vás, bude vás to ovšem stát peníze a finální rozhodnutí za vás stejně nikdy neudělají. Je proto lepší nominovat někoho spolehlivého, komu můžete věřit a můžete se na něj spolehnout.

Druhý cestovní pas

Češi nyní mohou mít více cestovních pasů. Zvažte, zda si nenechat vydat ten druhý pro případ, že první ztratíte. Pokud totiž ztratíte pas a potřebujete nechat vystavit nový, musíte kvůli tomu letět ze Zélandu do Austrálie. Pokud budete mít druhý pas, nahlásíte ztrátu toho prvního a požádáte o převedení novozélandských víz do druhého pasu.

Mobilní telefon a internet v ČR

Pokud využíváte některý z mobilních tarifů, můžete přejít na předplacenou kartu a ponechat si tak telefonní číslo nebo telefonní číslo kompletně zrušit. Přechod na předplacenou kartu může být někdy spojen s úhradou úvodního kreditu. Postup převodu a výpovědi závisí na procesech konkrétního operátora. Detaily se dozvíte z jejich webu nebo na zákaznické lince.

Při komunikaci s mobilními operátory se obrňte trpělivostí, někdy je to boj. Zároveň počítejte s tím, že pokud máte tarif se závazkem a chcete jej vypovědět před vypršením závazku, může vám operátor účtovat smluvní pokutu ve výši 20 % zbývajícího závazku. Pokud by vám tedy do vypršení závazku zbývalo 10 měsíců a vaše minimální měsíční útrata měla být 500 Kč, měli jste u operátora podle smlouvy nechat ještě 5 000 Kč. Dvacet procent z 5 000 Kč je 1 000 Kč.

Měsíc před odletem

Plná moc, datová schránka a elektronický podpis

Může se hodit, mít v ČR někoho, kdo za vás může podepsat smlouvu, jednat s úřady, podepsat nájemní smlouvu atd. Za tímto účelem potřebujete sepsat plnou moc a opatřit ji ověřeným podpisem.

Tip: Plnou moc můžete omezit na specifické úkony nebo ji omezit časem. Dvakrát si rozmyslete, koho necháte jednat za vás.

Než jsme na Nový Zéland odjížděli, dobrovolně jsme si zřídili i datovou schránku (vyřídíte zdarma na poště či jiných místech, kde mají CzechPoint). Pokud totiž máte datovou schránku, úřady by s vámi měly primárně komunikovat prostřednictvím schránky. Navíc je to způsob, jak můžete s úřady v případě potřeby komunikovat vy. Dobrými příklady využití je podání daňového přiznání či zaslání plné moci úřadu, když tam někoho posíláte, aby jednal vaším jménem. V takovém případě potom daná osoba nepotřebuje papírovou plnou moc popsanou výše.

Datovou zprávu můžete odeslat i mnohým firmám (za malý poplatek) a právně to má stejnou váhu, jako byste zaslanou zprávu podepsali. Obdobnou úlohu může plnit i elektronický podpis, který můžete vyřídit za poplatek například na webu Postsignum.cz (nutná je ovšem i návštěva pošty).

Cestovní pojištění

Před odletem si sjednejte cestovní pojištění. Pokud jedete na working holiday na Nový Zéland, nezapomeňte na to, že uzavření cestovního pojištění je jedním z požadavků vašich víz.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Prošli jsme nabídku cestovního pojištění na trhu a nabízíme vám výběr toho nejlepšího cestovního pojištění pro vaši cestu. U všech námi nabízených pojištění jsme důkladně prostudovali pojistné podmínky od A do Z a pojišťovnám jsme za vás položili řadu šťouravých otázek.

Pro správné rozhodnutí o tom, jaké pojištění sjednat pro cestu na Nový Zéland, doporučujeme prostudovat naši nabídku cestovního pojištění.

Aby bylo vaše rozhodování jednodušší, srovnali jsme do tabulky roční nabídky pojištění, které podle nás představují nejlepší poměr cena / výkon.

Cestovní pojištění AXA Assistance se slevou 50%

Mezi těmi, kteří jedou na WHS, je velmi oblíbené roční pojištění jednorázové cesty od České pojišťovny za cenu 5.000 Kč na celý rok. Toto pojištění kryje rekreační sporty i pracovní cestu a platí po celém světě.

Cestovní pojištění se slevou 50% u AXA Assistance si můžete sjednat kliknutím na banner.

Nabídku doplňuje pojištění britské pojišťovny True Traveller s vysokými limity léčebných výloh za velmi příznivé ceny. Více o pojištění True Traveller.

Kupujete cestovní pojištění od CZECHKiwis? Pak nejspíš máte nárok na novozélandskou SIM kartu zdarma. Zašleme Vám ji do 14 dní od objednání až domů včetně návodu, jak ji online dobít a začít používat. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. Ověřte si, zda splňujete podmínky pro získaní SIM zdarma.

Tip: Slevu na cestovním pojištění AXA Assistance je možné čerpat nejen pro cesty na Nový Zéland, ale kamkoliv po světě. Slevu 50% tak můžete uplatnit na libovolnou zahraniční cestu.

Pro představu toho, jak funguje systém zdravotního pojištění na Novém Zélandu, čtěte článek Zdravotní pojištění Nového Zélandu.

Léky

Léky, ať už na předpis nebo volně prodejné, jsou na Novém Zélandu výrazně dražší.

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky na předpis, ujistěte se, že jich máte dostatek, ať nemusí vaše první kroky na Novém Zélandu vést k lékaři. Pro jistotu s sebou vezměte kopii předpisu, abyste mohli při případné kontrole na letišti doložit, že je máte předepsány od lékaře.

Pro detailnější informace o dovozu léků a povoleném množství si přečtěte náš článek Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

co si sbalit do letadla
Co si sbalit do letadla?

Odhlášení zdravotního pojištění v České republice

Tím, že odletíte na Nový Zéland, vám zanikne povinnost, platit v ČR zdravotní pojištění. Pojišťovně to však musíte oznámit a po návratu jí doložit, že jsme po celou dobu pobytu mimo ČR byli pojištěni. Pokud toto nedoložíte, hrozí, že vám doměří pojištění i s penále.

Pro odhlášení z českého zdravotního pojištění je nejlepší odevzdat kartičku pojištěnce přímo do kanceláře pojišťovny. Vystaví vám zároveň dočasné potvrzení o pojištění platné až do data odletu. Můžete si tak ještě týden před odletem dopřát zubaře atd.

Poznámka – Může se stát, že pokud si berete u zaměstnavatele v ČR neplacené volno nebo vyrážíte na Nový Zéland na tzv. secondment nebo jinou stáž organizovanou vaším současným zaměstnavatelem, budou za vás minimální pojistné v ČR nadále odvádět. Předtím, než vyrazíte do kanceláře vaší zdravotní pojišťovny, se vyplatí prodiskutovat situaci s vaším personálním oddělením.

Mezinárodní řidičský průkaz

Před cestou si pořiďte mezinárodní řidičský průkaz. Vyřídíte ho během pár minut na pracovišti evidence řidičů obecního úřadu/ magistrátu za poplatek 50 Kč. S sebou na úřad potřebujete platný řidičský průkaz, doklad totožnosti a jednu průkazovou fotografii. Platnost mezinárodního řidičáku je jeden rok.

Pošta

Pokud pronajímáte nebo opouštíte byt, kam vám chodila pošta, nezapomeňte obeslat všechny instituce a firmy, se kterými máte co dočinění a dát jim novou adresu pro zasílání písemností. V 21. století to naštěstí u některých institucí a firem můžete udělat online.

Pokud máte pocit, že jste určitě na někoho zapomněli, můžete si na prvních pár měsíců sjednat u České pošty službu Dosílka, která zajistí, že veškerá vaše pošta bude z původní adresy přesměrována na jinou adresu v České republice. Sice to stojí další peníze, ale nepřijdete o žádnou poštu.

Tip: Věřte, že i když uděláte výše uvedené, stejně vám v průběhu roku přijde nějaké to doporučené psaní, které uloží na poště a někdo ho bude muset vyzvednout. Jenže kdo? Pokud si pro něj sami nepřiletíte, nikomu ho nevydají. Řešení se jmenuje Průkaz příjemce, který za pár korun vyřídíte na poště a umožní vámi delegované osobě vyzvedávat poštu adresovanou vám.

Banka

Pokud máte u své banky účet “zdarma”, kde bezplatné vedení účtu je podmíněno minimálním obratem na účtu, platbami českou kartou atd, zvažte, zda dlouhodobě budete schopni tyto podmínky plnit. Pokud ne, přejděte na jinou variantu účtu, která bude vyhovovat vašim požadavkům, ale nemá na sebe navázány tak přísné podmínky.

Zároveň si ověřte, zda vám během vašeho plánovaného pobytu v zahraničí nevyprší platnost některé z platebních karet, které plánujete využívat a že s vaší kartou lze platit v zahraničí. Případně požádejte o dřívější vystavení nové karty.

Tip: Při cestování po Asii v rámci stopoverů se nám vyplatilo mít karet více, někdy i ty mezinárodní stávkují.

Bankovní účet na Novém Zélandu

Téma výběru a založení bankovního účtu detailněji popisujeme v článku Založení bankovního účtu. Tento bod přidáváme pro případ, že se rozhodnete založit účet u některé z bank online ještě před odletem z ČR, což doporučujeme. Výhodou totiž je, že:

  • Při první návštěvě pobočky již na vás bude v bance čekat platební karta.
  • Na takto vytvořený účet si rovnou můžete poslat peníze.

Mimochodem, pro převod peněz mezi ČR a Novým Zélandem doporučujeme službu Transferwise, kde obvykle získáte dobrý kurz a ušetříte na bankovních poplatcích. Pokud u nich ještě nemáte účet, kliknutím na tento link získáte slevu z poplatku za první převod. Prvních cca 1.000 NZD tak posíláte zdarma.

Mobilní telefon na Novém Zélandu

V 21. století je život s telefonem a mobilním internetem výrazně jednodušší. Před odletem si přečtěte náš článek Mobilní telefon a internet ať se seznámíte s nabídkou místních mobilních operátorů a vyberete si produkt, který vám nejvíce vyhovuje. Usnadníte si tak život po příletu.

Tip: Pokud jste si prostřednictvím našeho webu sjednali roční pojištění, napište nám a my vám doručíme zdarma kamkoliv po České republice SIM kartu mobilního operátora Skinny či 2degrees dle vašich preferencí. Spolu se SIM kartou obdržíte i návodem, jak ji online dobít. Až na Zélandu vystoupíte z letiště, budete tak moci telefonovat a surfovat na internetu jako místní. SIM kartu doručujeme do 14 dní.

Ubytování na Novém Zélandu

Mnoho Čechů hledá ubytování na první dny prostřednictvím facebook skupin sdružujících Čechy a Slováky na Novém Zélandu. Pro vás jako nové kiwíky to přitom znamená příležitost mít po ruce někoho, kdo mluví stejným jazykem a ví, jak to tu chodí.

Alternativně můžete pohledat na Booking.com či Airbnb.com. Pokud ještě nejste na Airbnb přihlášeni, získáte prostřednictvím linku slevu cca 30 NZD na servisním poplatku z první rezervace.

WHS na Zéland
Je toho moc, co zařídit? To chce klid! CZECHKiwis rádi pomůžou

Týden před odletem

Příprava a tisk dokumentů

Před odletem si nezapomeňte připravit a vytisknout následující:

  • Letenky (včetně zpátečního letu, pokud jej máte rezervovaný)
  • Potvrzení o sjednání cestovního pojištění. Pokud jej ještě nemáte, sjednat si ho můžete se slevou 50% v sekci Cestovní pojištění.
  • Potvrzení o tom, že jste dostali WHS víza
  • Potvrzení o dostatečné finanční hotovosti (4200 NZD), stačí aktuální výpis z bankovního účtu.

Příprava na biosecurity check na letišti

  • Vydrhněte veškeré sportovní vybavení včetně stanu a bot, které berete s sebou. Neměly by na nich zůstat zbytky hlíny a dalších biologických nečistot. Nový Zéland velmi střeží svou přírodu a provádí na letištích důkladnou kontrolu toho, zda sem nepřivážíte nějakou chorobu, škůdce atd.

Auto – průzkum trhu

  • Pokud si na Zélandu plánujete koupit auto a máte čas i energii, můžete provést základní zmapování trhu. Tipy, kde hledat, si přečtěte v článku Nákup auta.

Rozlučka

  • Párty musí být! Rozlučte se s kamarády a rodinou, přeci jen budete na druhé straně světa.

Šťastnou cestu a hodně dobrodružství! 

Plánuješ jet na Working Holiday na Nový Zéland?

Zaregistruj se k odběru aktualit & tipů od CZECHKiwis!

Jméno:*
E-mail:*

Výstupní kontrola

Chcete si udělat kontrolu, zda jste na nic nezapomněli? Tady máte přehledný checklist. Některé položky mají rovnou proklik na články, které dané téma detailněji popisují.

Checklist: Stěhuji se na Zéland