Jak se přepravovat

Ať už plánujete krátkou dovolenou, rok v rámci Working Holiday a nebo se na Zélandu chystáte usídlit, budete stát před rozhodnutím, jakým způsobem se tu přesouvat. Věřte, že i když Zéland na mapě vypadá jako dva malé ostrůvky, které by člověk objel na kole, realita je taková, že na přesun z bodu A do bodu B potřebujete dvakrát tolik času, než kolik by zabralo v Evropě. A to je jen optimistická varianta pro ty, kteří neplánují zastavovat při každém označení výhledu. A že jich tu je.

Auto, campervan, půjčit, koupit nebo přestavět?

Pokud jedete na NZ na kratší dovolenou, nejjednodušší je půjčit si auto nebo campervan. Ceny půjčovného se velmi liší podle sezony (v zimě klesají, v létě rostou až na trojnásobek) a v závislosti na tom, v jak velkém předstihu provedete rezervaci. Včasná rezervace vám proto může ušetřit hodně peněz.

Půjčení osobního auta

Půjčení osobního auta je nejlevnější variantou. Počítejte ale se stanováním nebo vyššími náklady na komfortnější ubytování v chatách kempů, v motelech atd. Stan vám přitom poskytne největší flexibilitu, protože místo pro stan seženete v kempu bez problémů, ale hledat chatku na poslední chvíli může být v sezoně na některých místech náročný úkol.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Půjčení backpackeru

Backpacker neboli auto / van s postelí a úložným prostorem je druhou variantou. Dle typu auta se v něm pohodlně vyspí 2 – 3 osoby, pod postelí je dostatek úložného prostoru pro osobní věci. Navíc nemusíte neustále stavět a skládat stan bez ohledu na počasí. Oproti větším obytným vozům se také relativně dobře řídí a tak nepřidává řidiči, který si teprve zvyká na ježdění vlevo, další stres navíc.

Existují různé varianty, některé mají zabudovanou kuchyňku, DVD přehrávač a spoustu dalších vychytávek. Záleží, od jaké společnosti auto půjčíte.

Backpacker auta na většině míst nesplňují podmínky pro freedom camping, a tak budete nejčastěji muset spát v kempech, které stojí další peníze. Cena půjčovného přitom obvykle začíná na dvojnásobku půjčovného obyčejného auta. Z toho důvodu je varianta půjčení backpacker auta hlavně o pohodlí a zážitku, nikoliv o úspoře peněz.

Self – contained vozy

Další variantou je self-contained campervan / obytný vůz, který má navíc záchod, často i sprchu a řadu dalších vymožeností, které vám doma přijdou normální, ale v přírodě je oceníte. Tyto obytné vozy mají zabudovanou nádrž na odpadovou vodu a jeho uživatelé tak životem v tomto vozítku neznečišťují okolí. Self-contained vozy vyhovují požadavkům pro tzv. freedom camping, tedy kempování zdarma na místech, kde je to povoleno.

Možnost kempování zdarma ušetří dost peněz, ale na druhou stranu půjčovné obytného vozu je o poznání dražší než půjčení backpacker auta. Navíc řídit tak velké auto na krkolomných silnicích či zaparkovat ho před supermarketem může být náročnější. Opět je to ale zážitek a pohodlí. Zážitek je navíc v tomto případě umocněn možností legálně přenocovat na řadě krásných míst, která by vám jinak byla zapovězena.

Pokud hledáte nejvýhodnější půjčení vozu pro své dobrodružství na Novém Zéland, můžete se inspirovat na této stránce s vyhledávači a pro individuální nabídku vozů nás neváhejte kontaktovat.

piknik u more a campervanu

Koupě auta

Pokud na NZ plánujete strávit delší dobu, rozhodně se vyplatí auto / backpacker/ campervan koupit a posléze prodat. Pro detailnější informace o tom, jak a kde koupit auto, přečtěte náš článek Nákup auta. Někteří možná upřednostní variantu koupit auto a předělat si ho na campervan sami – tuto variantu doporučujeme z vlastní zkušenosti nejvíc. Nejen, že uzpůsobíte svůj pojízdný domov vlastní představě, při přestavování ještě báječně vyčistíte hlavu.

Tip: Chcete vyzkoušet různé druhy aut skoro zdarma a jste časově flexibilní? Půjčovny často potřebují přemístit vozy z místa A do místa B. Těm, kteří jim je pomohou přemístit, je nabízí za malý poplatek, často navíc s plnou nádrží nebo lístkem na trajekt. Nabídky relokací a další informace najdete na Transfercar.co.nz

Autobus je taky varianta

Někdo možná preferuje projet Zéland autobusem. Nejsou tu tolik rozvinuté “veřejné” autobusové linky jako známe z Čech, jelikož většina Zélanďanů používá auto. S linkovým autobusem se tedy nedostanete všude, jen mezi většími městy. Existují ale Backpacker autobusy s tzv. Hop On-Hop Off variantami, u kterých si můžete koupit jednotlivé jízdenky nebo tzv. bus pasy – otevřené nebo časově omezené jízdenky a projet tak klidně oba ostrovy. Největší společnosti jsou InterCity, Naked Bus, Kiwi Experience a Stray Bus. Mnohé navíc nabízejí i různé balíčky s aktivitami i ubytováním. Určitě to může být skvělá příležitost potkat další cestovatele.

Tip: Autobusové společnosti někdy nabízí v akci promo jízdenky za 1 NZD, což je super deal, stačí se přihlásit k odběru novinek společnosti a sledovat akce.

Stopování

Stopování je na Zélandu legální a nejlevnější varianta přesunu. Je tu velmi rozšířené, zejména v turistické sezoně se stopuje všude a v každém věku – uvidíte sami. Pokud plánujete stopovat, nezapomeňte, že se jezdí vlevo – ať stojíte na správné straně silnice :) Přestože je Zéland relativně bezpečnou zemí, vždy dvakrát zvažte, ke komu vlezete do auta.

Motorka

S přesuny na motorce na Zélandu nemáme zkušenosti (zatím), ale musí to být parádní zážitek. Existuje tu totiž několik proslulých motorkářských tras. Pokud někdo máte větší zkušenosti v této oblasti, určitě prosím nasdílejte.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Letadlo

Na Zélandu se létá víc, než si možná myslíte – rekreačně i na pracovní cesty. Často je to jediná rozumná možnost přepravy. Pokud např. potřebujete z Aucklandu do Queenstownu, cesta autem by zabrala 23h a zahrnovala 3 hodiny jízdy trajektem. Letadlem ji zvládenete na 1,5 hodiny. Každé byť jen trochu větší město má letiště, kam se dostanete s Air New Zealand nebo s nízkonákladovou společností Jet Star, která postupně otevírá nové regionální linky a tlačí tak ceny letenek dolů.

Trajekt

Při putování po Zélandu se pravděpodobně dostanete do bodu, kdy se budete potřebovat přesunout mezi ostrovy. Varianty jsou jenom dvě – letadlem a nebo trajektem. Plavba trajektem mezi ostrovy patří mezi nejkrásnější plavby trajektem na světe, trvá cca 3 hodiny a pluje se obousměrně mezi přístavy ve Wellingtonu (Severní ostrov) a Pictonu (Jižní ostrov).

Linku provozují dvě společnosti – Interislander a Bluebridge a obě nabízejí zlevněný tarif v případě včasné rezervace. Tu v sezóně rozhodně doporučujeme, protože nastává, že místa jsou vyprodána.

Pro rezervaci trajektu stačí zaslat poptávku na této stránce

Pokud máte chuť naopak utrácet, můžete si připlatit i za kajutu s postelí a sprchou nebo salonek s bufetem.

Bluebridge

Některé autopůjčovny již mají v ceně půjčovného zahrnutou přepravu auta a řidiče. Zařídit si napřed auto a teprve potom trajekt může být proto dobrý nápad. Interislander nabízí slevu pro studenty a obě společnosti poskytují slevu seniorům (60+ let).

Pozor, každá ze společností provozujících trajekty má vlastní terminál, tak ať nečekáte u toho špatného.

Vlak

Železniční síť není na Zélandu příliš rozvinutá. Kiwi Rail je jedinou společností, která umožňuje přepravu cestujících na třech trasách – Nothern Explorer, Coastal Pacific (aktuálně poničená zemětřenením, plánované znovuotevření v polovině roku 2018) a TransAlpine. Všechny vedou nádhernou krajinou, kam se člověk jinak nedostane a TransAlpine je hodnocená jako jedna z nejkrásnějších vlakových tras na světě.

Máte zájem o zprostředkování jízdenek na vlak? Neváhejte nás kontaktovat.