Daňové přiznání a vrácení přeplatku

Musíte podat daňové přiznání na Novém Zélandu? Máte nárok na vrácení zaplacených daní? Jak požádat o daňový přeplatek? Přinášíme detailní návod, který poslouží i těm, kdo z Nového Zélandu odjíždějí před koncem daňového roku.

Tento článek se věnuje daňovému přiznání a vrácení daňového přeplatku. Pro obecný přehled daňového systému Nového Zélandu a daňových sazeb čtěte článek Úvod do daní na Novém Zélandu.

Daňový rok na Novém Zélandu začíná 1. dubna a končí 31. března. Požádat o vrácení přeplatku na daních můžete až po skončení daňového roku, obvykle až během května. Pokud ze Zélandu odjíždíte před koncem daňového roku, čtěte dále v článku, jak požádat dříve.

Pokud jste neměli v průběhu daňového roku žádné další příjmy nad NZD 200 mimo těch od zaměstnavatele, nemusíte podávat daňové přiznání. Vaši povinnost / nepovinnost podat daňové přiznání (tzv. IR3) si můžete ověřit postupem uvedeným v sekci níže, spolu s ověřením, zda máte nárok na vrácení přeplatku daně.

Pokud jste na Novém Zélandu trávili pouze část daňového roku, nepracovali jste po celý rok nebo vaše roční příjmy činily méně než 48 tisíc, je vysoce pravděpodobné, že dostanete nějaké peníze zpět.

Na Novém Zélandu působí mnoho agentur, které nabízejí pomoc s vrácením přeplatku na daních. Celý proces je ale natolik jednoduchý, že by byla skutečná škoda se o případné přeplatky dělit s agenturou.

Vrácení přeplatku na daních po konci daňového roku

Pokud neradi čtete a chcete si poslechnout trochu úžasného novozélandského akcentu, který původ většiny kiwíku prozradí po první větě, podívejte se na oficiální video Inland Revenue:

Pokud se přeci jen chcete dozvědět o trochu více, čtěte dále:

  • Jak říká video, o vrácení přeplatku můžete požádat po konci daňového roku (obvykle dostupné začátkem května) v sekci myIR na webu Inland Revenue. Pokud jste si dříve nevytvořili účet, budete se muset nejdříve zaregistrovat. To můžete udělat již nyní.
  • myIR vás již samo navede. Po přihlášení klikněte na tlačítko “Money Back?” v sekci Account information. Vyplnění formuláře je poměrně jednoduché. Jen upozorníme na následující:
  • Pokud máte na Novém Zélandu spořící účet (saving account), správnou odpovědí na otázku “Did you receive any interest from bank accounts or other investments?” je s největší odpovědí “Yes”. Přehled obdržených úroků a stržené srážkové daně většinou naleznete v elektronickém bankovnictví. Banky obvykle tyto dokumenty nahrávají v druhé polovině dubna. Například ANZ to má v sekci Documents -> Document type – Tax certificates.
  • V pátém kroku formuláře se dozvíte, zda máte nárok na vrácení peněz. Pokud ano, klikněte na tlačítko Request PTS, (PTS znamená Personal Tax Summary). Tím formálně Inland Revenue požádáte, aby vám na základě poskytnutých informací spočítali daň daného roku. Po odeslání žádosti o PTS si můžete kopii žádosti uložit, také se dozvíte, do kdy vám PTS zpracují – obvykle do června. V červnu se potom opět přihlásíte do myIR a zkontrolujete PTS, potvrdíte jej a požádáte o vrácení přeplatku. Peníze vám dojdou na účet během několika pracovních dní.
  • Pro většinu lidí to skutečně funguje takto idylicky, chyby se ale stávají i na Novém Zélandu, takže pokud čekáte moc dlouho, neváhejte konktaktovat IRD přímo.
  • Upozornění: Pokud jste na NZ trávili pouze část daňového roku, výše uvedený postup vám fungovat nebude a musíte vyplnit daňový formulář IR3.

Odjíždím ze Zélandu, chci vrátit přeplatek na daních před koncem daňového roku

Pokud odjíždíte z Nového Zélandu, nejspíš nechcete čekat do konce daňového roku a máte zájem o vrácení daňového přeplatku co nejdříve. Můžete proto podat daňové přiznání – formulář IR3, který naleznete na webu Inland Revenue.

Tady postup začne znít trochu nedůvěryhodně, neboť to zahrnuje škrtání ve formuláři, ale věřte, že to tak skutečně funguje. V době vašeho odjezdu nemusí být ještě k dispozici IR3 formulář pro daňový rok, ve kterém odjíždíte. Musíte proto najít ten nejaktuálnější (např. při odjezdu 30. prosince 2016 to bude ten za období 2015/2016) a v záhlaví přeškrtnete předtištěné datum daňového roku a ručně doplníte skutečné datum. V případě výše zmíněného odjezdu by to bylo např. 1 April 2016 – 30 December 2016.

Spolu s vyplněným IR3 byste měli poslat:

  • dokumenty dokládající příjmy a zaplacené daně. Pokud jste byli zaměstnáni, zaměstnavatel musí toto hlásit Inland Revenue do 20. dne v následujícím měsíci od výplaty a tento přehled naleznete na myIR. Můžete proto přehled vytisknout z myIR a ušetříte si tak kopírování výplatních pásek.
  • kopii letenky z Nového Zélandu
  • novou kontaktní adresu

Zpracování ze strany Inland Revenue trvá 8 – 10 týdnů.

Pokud vám to přijde komplikované a na peníze nespěcháte, můžete počkat do konce daňového roku a o přeplatek požádat elektronicky v myIR obdobně, jak je popsáno výše.

Plánuješ jet na Working Holiday na Nový Zéland?

Zaregistruj se k odběru aktualit & tipů od CZECHKiwis!

Jméno:*
E-mail:*