Co vzít do letadla na dlouhý let?

Nový Zéland patří mezi nejkrásnější země světa. Má však jednu nevýhodu a sice, že je hodně, hodně daleko. Cesta z Evropy na Zéland zabere při nejmenším 26 hodin a minimálně jeden přestup.

Počítejte tedy s opravdu dlouhou dobou strávenou v letadle a na letišti. Nevíte, co očekávat, co si vzít na tak dlouhý let? Bára (CZECHKiwis.cz) sepsala tipy, co si bere s sebou do letadla na dlouhé lety. Dozvíte se, jak si dlouhý let co nejvíce zpříjemnit, co je to jet lag nebo i to, proč lidi v letadle víc prdí.

Pohodlné a teplé oblečení

Určitě se nechcete mačkat 10 a více hodin v něčem, co vás škrtí. Pohodlnost je základ, nestyďte se za tepláky. V letadle může být díky výkonné klimatizaci dost zima. Na dlouhé lety sice dostanete většinou od aerolinek deku na přikrytí, ale mnohdy to nestačí. Vezměte si s sebou teplou mikinu / svetr a ponožky. Někdo lítá i s čepicí nebo šátkem přes hlavu. Pro extra dlouhé (noční) lety s přestupy vozím náhradní tričko, ráda se převléknu v cílové destinaci do čistého.

Tip: Máte deku a všechno oblečení na sobě a stále vám je zima? Řekněte letuškám o další deku, ty ochotnější donesou teplejší přikrývku z business třídy.

co si sbalit do letadla
Co si sbalit do letadla? Nezapomeňte na mikinu/ svetr. A to i v případě, že v cílové destinaci bude teplo, v letadle bývá dost chladno..

Vybavení na spaní

Špunty do uší, klapky na oči a polštářek kolem krku. S tímto vybavením jsem schopná celý let prospat. V lepších aerolinkách máte připravený balíček se špunty do uší, klapkami na oči, ponožkami, kartáčkem na zuby a mini pastou. Raději na to ale nespoléhejte a buďte připraveni na vše, i na to, že vedle vás může letět objemný chrápající cestující.

Kompresní podkolenky nebo punčochy

Během dlouhých letů někomu mohou otékat nohy. Všichni asi slyšeli o riziku trombózy při dlouhých letech. Nejlepší prevencí je občas se v letadle projít, každou hodinu protáhnout nohy. Osobně létám v kompresních podkolenkách, člověk je koupí v lékárně cca za 150 Kč.

Voda

V letadle je vzduch suchý stejně jako na Sahaře a při tak dlouhém letu budete mít žízeň. Vezměte si s sebou prázdnou lahev na vodu, kterou si následně po bezpečnostní kontrole a před vstupem do letadla naplníte pitnou vodou. V letadle vám ji pak kdykoliv znovu doplní letušky (neplatí pro nízkonákladovky, u těch si vodu musíte koupit). Pamatujte, že dehydratace je hlavní příčinou únavy z létání neboli jet lagu.

Co je to jet lag a jak na něj?

Jet leg nebo česky pásmová nemoc, je únava a poruchy spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika časových pásem. Jet leg se nejčastěji projevuje únavou, bolestmi hlavy, motáním hlavy, dezorientací, nevolností, nespavostí… Při cestách na východ má člověk problém usnout, při cestách na západ se budí brzy ráno. Aklimatizace může trvat až několik dnů. Pokud tedy cestujete z Evropy do Asie a nebo rovnou až na Zéland, příznakům jet lagu se bohužel nevyhnete. Můžete je však zmírnit a aklimatizaci urychlit některým z následujících doporučení: úpravou spánkového režimu před odletem, během letu zkuste spát, jak jen to jde. Omezte alkohol i kávu a pijte co nejvíce vody. Po příletu do cílové destinace se snažte být vzhůru až do večera, ať se co nejdříve přízpůsobíte místnímu času. Více o jet lagu a jak se s ním vypořádat si můžete přečíst v článku u kolegů z Travel Bible 

Kosmetika & hygienické potřeby

Kromě toho, že v letadle jste více žízniví, bude vyprahlá i vaše kůže. Je dobré mít při ruce minimálně balzám na rty. Mně se osvědčilo vozit i malý krém (třeba vzorek), který použiju na obličej i ruce a k tomu i sprej do nosu (Vincentku). Uznávám, že tohle je spíš rada pro čtenářky, ale kdo ví…

Když jsme u té hygieny, zabalte si do příručního zavazadla kartáček a malou zubní pastu, bude se hodit po probuzení nebo po příletu do cílové destinace, věřte. Antibakteriální gel na ruce nebo vlhčené ubrousky se taky neztratí, i když vlhčený ubrousek dostanete s každým jídlem v letadle.

Pokud máte problém s dutinami nebo rýmou, bude se vám hodit i sprej do nosu typu Olynth apod. Přistávání s rýmou může být velmi bolestivé kvůli podtlaku v kabině.

Léky

Moc se o tom nemluví, ale většina lidí v letadle trpí plynatostí kvůli nižšímu tlaku v kabině, kdy se prostě vzduch rozpíná, tedy i ten ve střevech… Na to pomáhá Espumisan. Udělejte spolucestujícím službu a vezměte si ho. Pro jistotu vozím i prášek proti nevolnosti (Kinedryl), bolesti (Brufen apod) a pastilky na bolest v krku. Klimatizace totiž potrápí imunitu nejednoho člověka… Někdo bojuje proti jet lagu užíváním spánkového hormonu Melatonin (slabší varianty jsou volně prodejné v lékárně), někdo bere léky na spaní. To je na každého zvážení. Každopádně, pokud berete pravidelně léky, vezměte si je s sebou na palubu. To platí i pro alergiky, člověk nikdy neví.

Zábava

Pro jistotu si vezměte knihu, časopis nebo jinou zábavu, kdyby nefungoval zábavní program v letadle. Bohužel, i to se může stát a co potom 10h v letadle dělat? Stalo se mi to jen jednou a aerolinky nám všem dali finanční kompenzaci ve formě voucherů pro nákup v duty free, ale kromě spánku a pití vína (které zhoršuje jet lag) se toho moc nedalo dělat.

zábavní systém v letadle
Zábavní systém v letadle, na kterém můžete sledovat filmy, poslouchat hudbu.. A nebo v případě Air New Zealand zkouknout záznamy z rugby utkání :)

USB kabel

USB kabel na nabíjení elektroniky (mobilu, tabletu). Dnes už můžete dobíjet ve většině letadel přímo ze sedačky, hodí se navíc pro dobíjení i na letišti.

Sluchátka

Na dlouhý let dostanete v letadle sluchátka. Pokud si ale potrpíte na kvalitní zvuk při sledování filmů a poslouchání hudby, vezměte si svá sluchátka. Ve většině letadel dnes již připojíte vlastní sluchátka k zábavnímu systému bez nutnosti mít redukci. Pokud chcete mít jistotu, redukci si raději pořiďte, dá se koupit za 50 korun. Ovšem ne na letišti, tam ceny šplhají vzhůru…

sluchatka
Většina moderních letadel již má uzpůsobené vstupy na sluchátka. Pokud ne, budete potřebovat na svá sluchátka redukci nebo můžete použít sluchátka zdarma od letecké společnosti.

Svačina

Kromě letů s nízko nákladovými aerolinkami, je na dlouhých letech jídlo a pití zdarma v ceně letenky. Pokud tedy máte hlad nebo žízeň mimo intervaly, ve kterých se občerstvení servíruje, nebojte se zazvonit na palubní personál a požádat, na co máte chuť. Na palubu si obvykle beru také müsli tyčinky a čokoládu pro případ, že mě nabídka občerstvení mimo hlavní jídla příliš nezaujme.

Máte speciální dietu? Ověřte si před letem, zda aerolinka potvrdila vámi vyžadované jídlo, ať nejste o hladu.

Jídlo v letadle
I takto může vypadat jídlo v letadle. Foto: Alžběta Váňová

Pokud s sebou vezete jídlo, po příletu zkontrolujte, co dovážíte do země, ať nepašujete něco nedovoleného. Pro seznam toho, co (ne)můžete dovézt na Nový Zéland, mrkněte do našeho článku.

Tip: Pokud rezervujete letenky prostřednictvím CZECHKiwis, dejte nám vědět svá dietní omezení nebo požadavky, zohledníme je již při rezervaci letenky. Nyní jsme také začali klientům letícím z ČR posílat před odletem souhrnný e-mail s důležitými informacemi o jejich letu a ptáme se na preference co se týče jídla a sezení.

Propiska

Propisku na vyplnění příletové karty do cílové destinace. Pokud je vyžadovaná příletová karta do cílové destinace, dostanete ji k vyplnění již v průběhu letu. Pokud máte svou propisku, ušetříte drahocenné minuty a přeskočíte řadu lidí na imigračním, kteří karty vyplňují až po příletu na místě.

Tip: Zajímá vás, jak vypadá příletová karta na Zéland? Na tomto odkazu si ji můžete prohlédnout a zde je navíc pro srovnání verze v češtině. Pro více informací o procedurách na letišti po přílet si přečtěte článek Na letišti aneb přílet na NZ.

 

4 thoughts on “Co vzít do letadla na dlouhý let?

  1. Jo, standard list.
    Ale protože to můžou číst i borci, tak poznámka pro ně: s tím teplým oblečením to zas tak nepřehánějte, ono i v éru může být docela teplo. Text je zaměřen spíše na věčně zmrzlé baby
    Další věc: klidně vodu prokládejte vínem. To jak známo rozšiřuje cévy, takže nebudete muset mít nohy ve svěráku kompresních podkolenek. A pár týdnů před odletem bych bral denně malé dávky (100 mg) Aspirinu. Ideální protitrombotická záležitost. A přímo v éru bych nasadil homeopatika (Arnica + Aesculus hippocastanum).
    A taky hodně štěstí! Mě navštívilo v podobě volné trojsedačky u Air New Zealand z Hongkongu do Aucklandu ✌️

  2. Super článek, pěkně shrnuté, přesně tohle si beru, už to mám vychytané z dlouhých letů. Ještě se vždy před letem namažu v duty- free nějakým hodně výživným krémem proti vysychání pokožky. A proti jet lagu pomůže poklepávat na tzv. poplachové body jednotlivých vnitřních orgánů dle čínské medicíny a tím posunout tam nebo zpět vnitřní hodiny těla. Funguje to znamenitě a dopady jet lagu to zmírní tak o 80% – vyzkoušeno. Jen to chce mít trochu znalosti z čínské mediciny a kineziologie , ale není to nic složitého. Divím se, že to není součástí povinné instruktáže airolinek. Zdá se mi to důležitější než nafukování záchranných vest.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *