Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

Nový Zéland je proslulý svou nádhernou přírodou. Novozélanďané si ji velmi chrání a tak sem nemůžete dovézt, co vás napadne. Přinášíme článek, ve kterém se dozvíte, co na Nový Zéland raději nevozit a co deklarovat při vstupu na NZ na příletové kartě.

Co (ne)můžete přivézt na Zéland?Aby váš přílet na NZ probíhal hladce, měli byste vědět o položkách, které jsou zakázané a také o těch, jejichž dovoz je dovolen, ale které je potřeba deklarovat. Je to trochu pruda, ale za ochranu nádherné novozélandské přírody to stojí. Navíc novozélandská ekonomika závisí z velké části na zemědělské produkci a zavlečení nové choroby by ji mohlo značně ohrozit. Berte to tedy jako nutnou daň ze vstupu do této krásné země.

Níže uvedený text vychází z oficiálních požadavků publikovaných Ministerstvem primárních odvětví (MPI) a NZ Customs. Sami jsme slyšeli mnoho případů, kdy přístup úředníků byl více pragmatický, ale podcenění problematiky biologické bezpečnosti vás může stát nemalé peníze. Za nedodržení pravidel hrozí vysoké postihy počínaje okamžitou pokutou 400 NZD.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

Chceme vás proto raději připravit na nejhorší možné scénáře, které mohou při průchodu biosecurity nastat. Ona je to totiž jediná cesta, jak zajistit, že vás nic nezaskočí. Hodně jsme cestovali a přes novozélandské biosecurity prošli dohromady už dvacetkrát. A jiná logika, než být připraven(a) na nejhorší scénář, neexistuje. Jak jinak si vysvětlit případy, kdy dívka dostala pokutu 400 NZD za nedeklarování sojového suku a naopak příklad prominuté pokuty za dovoz zakázaného jablka v příručním zavazadle?

Co nevozit a co deklarovat

Před přistáním na Nový Zéland vám v letadle budou letušky či stevardi rozdávat příletové karty s otázkami, které se týkají obsahu vašich zavazadel a kde jste v poslední době pobývali a cestovali.

Platí pravidlo, že pokud si nejste jisti jakoukoliv položkou, kterou přivážíte, či odpovědí, vždy ji raději deklarujte a při příletu si to vysvětlete s pracovníkem biosecurity. Pracovníci biosecurity jsou už zvyklí a na detaily se vás začnou ptát automaticky, nebojte.

Tip: Příletová karta existuje pro referenci i v české verzi, musíte si ji ale vytisknout před cestou z webu Customs NZ. Pamatujte ale, že česká verze není oficiální dokument a vždy stejně musíte vyplnit anglickou verzi, kterou předkládáte celníkům.

Jídlo

Sekce 5 příletové karty se nejprve ptá, zda do země dovážíte jakékoliv jídlo – vařené, čerstvé, konzervované, balené či sušené.

Všechno jídlo, které s sebou přivážíte na NZ, musí být deklarováno. Nezapomeňte, že i med a medové produkty, bylinky i koření je třeba deklarovat. Obecně platí, že na NZ si nesmíte dovézt čerstvé ovoce a zeleninu, maso a ryby. Naopak můžete dovézt komerčně připravené a zabalené jídlo, které je trvanlivé a neotevřené (např. čokoláda, sušenky atd.). Všechno jídlo ale musíte deklarovat v příletové kartě, takže i to, které si myslíte, že je povolené. Pracovník na biosecurity se vyptá, co konkrétně dovážíte a řekne vám, zda je to OK. Je to proto, aby měli pracovníci biosecurity sami možnost posoudit, zda je dovoz daného jídla přípustný či nikoliv.

Rostliny a rostlinné produkty

Příletová karta se dále ptá, zda s sebou vezete „Rostliny nebo rostlinné produkty: ovoce, květiny, semena, cibuloviny, dřevo, kůru, listy, ořechy, zeleninu, části rostlin, plísně, třtinu, bambus nebo stébla, včetně náboženských obětin nebo k léčebného použití.“

Naše doporučení zní: Nezkoušejte na Zéland dovézt sazeničky svých oblíbených rostlinek, kytičku, kterou jste dostali od známých na rozloučenou na letišti nebo uschlou růži z prvního společného rande atd. Z těch praktičtějších věcí pozor na dřevěná kuchyňská prkénka, vařečky, a suvenýry ze stopoverů po Asii nebo pacifických ostrovů, které jsou často ze dřeva, bambusu a slámy. Dovoz těchto předmětů není vyloženě zakázán, ale může se stát, že si daný předmět vezme pracovník biosecurity k prozkoumání do laboratoře nebo že zaplatíte další peníze za ošetření daného předmětu tak, aby byl pro novozélandskou přírodu neškodný.

Zvířecí produkty

Další otázka na příletové kartě se ptá na dovoz zvířat nebo zvířecích produktů: včetně masa, mléčných produktů, ryb, medu, včelích produktů, vajíček, peří, korýšů, surové vlny, kůže, kostí nebo hmyzu.
Naše doporučení zní – nic z výše uvedeného nevozte, s největší pravděpodobností o tepelně neopracované předměty tohoto typu přijdete.

Vybavení, které přišlo do styku s vodou či půdou

Další dvě otázky na příletové kartě se týkají vybavení použitého pro zvířata, rostliny nebo vodu, včetně potřeb pro zahradničení, včelařství, rybaření, vodní sporty nebo potápění. A druhá je ohledně předmětů, které se používají k venkovním aktivitám, včetně obuvi, stanů, potřeb pro kempování, lov, turistiku, golf nebo jiné sportovní vybavení.
Při vstupu na NZ musíte tedy deklarovat vybavení, které se používá ve styku s vodou, takže i např. vybavení na potápění, plavání (včetně neoprenu) a rybolov. Stejně tak sportovní a outdoorové vybavení, které přijde do styku s půdou – trekové boty, stany a kempovací vybavení, vybavení pro lov, jízdu na koni, zahradničení.

Je jasné, že bez campingového a trekového vybavení se dá na NZ těžko obejít a nákup na místě je výrazně dražší. Dejte si proto práci s důkladným vyčištěním všech těchto předmětů a hlavně odstranění veškerých zbytků hlíny. Myslete na to, že vybavení můžou chtít pracovníci biosecurity vidět, takže ho nebalte úplně dospodu vašeho zavazadla. Pokud jste si zavazadlo nechali omotat folií, tak to je opravdu nezastaví.

Jaké jsou bezcelní limity na dovoz alkoholu a tabáku? Jak je to s léky?

Sekce 6 příletové karty se zaměřuje na zakázané nebo omezené zboží: např. léky, zbraně, nemravné publikace, ohrožené druhy flóry a fauny či nezákonné drogy.

Nepředpokládáme, že byste někdo chtěl vozit něco nezákonného, ale je pravděpodobné, že někteří z vás si budou potřebovat dovézt své osobní léky na předpis. V tom případě byste správně měli mít kopii receptu přeloženého do angličtiny nebo dopis v angličtině od vašeho lékaře potvrzující, že se tímto lékem léčíte. Zároveň mějte léky v originálním balení, na kterém bude napsáno vaše jméno. Novozélandské zákony zároveň povolují dovoz zásoby léků na tři měsíce s výjimkou hormonální antikoncepce, u které je povolen dovoz osobních zásob na 6 měsíců.

Dále se příletová karta vyptává na alkohol a tabák. Po českém pivě i dalších našich národních alkoholických nápojích se dokáže na druhé straně světa zastesknout. Pokud plánujete něco z toho dovézt, tak vězte, že limity na osobu jsou 4.5l vína, nebo 4.5l piva a 3 láhve lihovin (každá objem max 1125ml). Povolené množství tabáku je 50 cigaret nebo 50 gramů tabáku na osobu.

Jako poslední na dovezené zboží se karta vyptává na zboží získané v zámoří a/nebo zakoupené v bezcelní zóně na Novém Zélandu v celkové hodnotě vyšší než 700 NZD (včetně darů) a zboží přivážené pro obchodní nebo komerční použití.

Dovoz hotovosti

Pokud na NZ dovážíte více než 10 000 NZD či ekvivalent této hodnoty v zahraniční měně, měli byste to deklarovat. Do této kategorie spadají i cestovní šeky, bankovní směnky a peněžní poukázky.

Specifické dotazy k problematice

Pokud máte dotazy na konkrétní položku – zda ji musíte deklarovat, můžete se obrátit přímo na Ministerstvo primárních odvětví (Biosecurity) a Customs NZ (Cla a limity dovozu).

31 thoughts on “Co (ne)můžete přivézt na Zéland?

 1. Ahoj,
  mám dotaz ohledně léků. Potřebuji s sebou dvě mastičky, které jsou v čr na předpis. Podle toho, co jsem vyhledala na internetu, je na nz na předpis pouze jedna z nich. Je podle vás nutné mít k ním potvrzení od lékaře? moc díky

  1. Ahoj, přivézt mastičky na Zéland by neměl být problém, je vždy ale lepší mít potvrzení od lékaře (v angličtině), že jsou léky určené pro vlastní potřebu.

 2. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli instantní jídla typu Dobrý hostinec nejsou při letištní kontrola problémem. Díky

  1. CZECHKiwis.cz

   Pěkný den, neměl by to být problém, ale jídlo je potřeba na příletové kartě deklarovat.

 3. Dobrý den,
  chtěla bych si na dovolenou na NZ vzít bezlepkový chleba, který je od výrobce(Schar) vakuově balený a trvanlivý, pak ještě nějaké vícezrnné kaše suché v českých obalech a aspoň pohanku lámanku, opět v sáčku od výrobce, ale jen s českým popisem. Můžu Vás poprosit – má smysl to s sebou vozit nebo mi to při příletu zabaví? A pokud si s sebou chceme vézt slivovici v pet lahvi bez kolku atd., myslíte, že to projde? Děkuji moc za odpověď.

  1. CZECHKiwis.cz

   Dobrý den,
   Co se slivovice týče, český kolek nemá na NZ žádný vliv, protože dokládá jen zaplacení spotřební daně v ČR a PET lahev je určitě k přepravě vhodnější než sklo.

   Určitě bych nedoporučil dovážet pohanku, je to obilovina, která neprošla tepelnou úpravou. Ostatní položky by neměly představovat problém, ale není úplně nutné je vozit, protože bezlepkové potraviny jsou na NZ běžně k dostání. Dovážené jídlo je také potřeba deklarovat na příletové kartě a být schopen v angličtině jednotlivé položky pojmenovat.

   Lukáš

 4. Dobrý den,díky za úžasné stránky plné informací,přesto se chci zeptat na pár věcí.Kromě toho.že se jezdí vlevo.jsou nějaké zásadní odlišnosti v pravidlech silničního provozu?Jestli jsem tuto informaci někde přehlédl.tak se omlouvám,Děkuji za odpověď Laďa

 5. Ahoj, je potřeba mít i volně prodejné léky v originálních obalech? Nechce se mi tahat hromada krabiček, tak je jestli to je nutné. Díky moc! ;)

  1. CZECHKiwis.cz

   Ahoj, u volně prodejných léků není nutné mít přímo krabičku, ale mělo by být jasné o jaké léky se jedná.

 6. Ahoj chtěla bych se zeptat jestli je možné si nechat poslat sušené houby na nz jestli ano tak jak .
  Nemůžu to nikde najít.Moc děkuji Irena

 7. Dobrý den všem, na dovolenou na NZ si beru s sebou vybavení na malování a kreslení. Mohu si do kufru přibalit obyčejnou tužku ve dřevě s grafitem a štětec s lakovanou střenkou? Jsem v rozpacích a nechám si poradit? Mirka

  1. CZECHKiwis.cz

   Dobrý den, Mirko, neměl by to být problém, protože se jedná o průmyslově zpracované materiály. Jen je potřeba deklarovat, že máte předměty z přírodních materiálů a být připravena je na požádání ukázat. Šťastnou cestu přeje, Lukáš

 8. Dobrý den – chci zeptat, nebudu mít na letišti problém, když si s sebou povezu cestovatelské solární panely a dvě powerbanky s vyšší kapacitou? Mám to na dobíjení notebooku v terénu a solar nebyl úplně nejlevnější, tak aby mi ho tam třeba nevyhodili? :) Jsou při vstupu na NZ nějaké limity na toto? Děkuji za informaci :-)

  1. CZECHKiwis.cz

   Dobrý den, největším problémem je samotná přeprava baterií letadlem. Jsou totiž považovány za nebezpečné zboží a mohou být v omezeném množství přepravovány jen v příručním zavazadle. Konkrétní podmínky je nejlépe ověřit s aerolinkami, se kterými poletíte. Pokud máte letenku od nás, rádi to ověříme za Vás.

   1. Moc díky za reakci. Letenky jsem kupoval přímo přes AirNZ, tak to ověřím u nich. Případně si ty powerbanky vezmu do příručáku, oni to zase nejsou žádné dieselagregáty, tak to snad projde :-)

 9. Ahoj Kiwis,
  díky za Vaše rady a tipy. Chtěla bych se zeptat na upřesnění ohledně léků. Plánujeme s sebou mít poměrně vybavenou lekárničku, ani ne že bychom užívali léky denně, ale spíš pro případ CO KDYBY. Jedná se převážně o léky na alergii, léky proti bolesti (brufen, paralen, migralgin), něco na kašel, bolest v krku, průjem apod. Je skutečně potřeba mít každý lék potvrzený od lékaře?
  Předem díky Zuzka

 10. Ahoj. Chtěl bych se zeptat na zasláním léků (na vysoký tlak) z ČR. Zajímá mě co je potřeba aby léky pustili do země a jaka společnost je nejlepší. Léky jsem měl na jeden rok, ale budeme prodlužovat vízum tak bych potřeboval poslat léky na ty 3 měsíce. Děkuji za veškeré informace.

  1. CZECHKiwis.cz

   Ahoj Honzo,
   Obávám se, že bude jednodušší nechat si léky předepsat u lékaře na NZ. Když totiž léky vezeš osobně, stačí předpis od lékaře z ČR. Když si je necháš poslat, dávka musí být rovněž na období do 3 měsíců, ale je požadován předpis nebo potvrzení od NZ lékaře. Případně můžeš svůj případ zkonzultovat s MedSafe, což je NZ organizace, která stanovuje předpisy na dovoz léků. Nezapomeň jim napsat, že se jedná o “personal importation” a určitě budeme rádi za zprávu, jaké detaily ses dozvěděl. Může to pomoci dalším cestovatelů.

   Odkaz pro odeslání dotazu: http://www.medsafe.govt.nz/Consumers/MIET/MIETGenEnqForm.asp.

   A tady je také více informací o procesu dovozu léků pro osobní potřebu: http://www.medsafe.govt.nz/Consumers/MIET/ImportMedicines.asp

 11. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s dovozem léků? Pokud budu cestovat na WHS a na jeden rok bych si vezla ”zasoby” prášku na alergologii a antikoncepci (nemyslím samozřejmě v příručním zavazadle), bude s takto větším množstvím problém? O možnosti dovozu léků na tři měsíce případně šest u HA, jsem se dočetla až nyní, vážně je to v praxi dodržováno respekt. důkladně kontrolovano?
  Děkuji moc za odpověď!

 12. Dobrý den, Vašich stránek využívám pro plánování cesty na NS stále více, jsou perfektní. Potřebuji jen dopřesnění:
  – na vstupní kartě je uvedeno mimo jiné, že mohu dovézt 50 ks cigaret, ale někde jsem četl, že lze dovézt až 200 ks
  – po NZ budeme cestovat volně, lze si sebou vzít zavírací nůž ?
  – jak hodně je prováděna kontrola na dostatek finančních prostředků jednotlivce ? Lze se zaručit druhou osobou, pokud jedna nebude mít financí dostatek ?
  Zatím vše a předem děkuji.

  1. CZECHKiwis.cz

   Děkujeme za zpětnou vazbu, těší nás, že je web pro plánování Vaší cesty užitečný.

   – Potvrzuji, že aktuálně je možné dovézt bezcelně 50ks cigaret / 50g tabáku / osoba tak, jak je uvedeno v článku. Pokud jste jinde četl 200 ks, tato informace není správná.
   – Kontrola na dostatek finančních prostředků není prováděna u každého, ale rozhodně se vyplatí s ní počítat. Stanovené limity jsou přitom vzhledem k nákladům na život a cestování na NZ spíše konzervativní. Pokud cestují 2 osoby společně a jedna prokáže, že má dostatek prostředků pro oba, není to problém. Dopisy od či výpisy od třetích osob předkládané na letišti nemají příliš šanci na úspěch z důvodu omezené možnosti ověřit jejich pravost.
   – Zavírací nůž je povolen do délky ostří 10 cm

   Přejeme šťastnou cestu a pěkný pobyt

 13. Máte úplně úžasné stránky plné informací,které se člověk jen tak někde nedozví.Chtěla bych se zeptat jak je to s drogerií.Jestli si třeba můžu přivést opalovací krém nebo zubní pastu.(asi hloupá otázka,ale jistota je jistota) :)

  1. CZECHKiwis.cz

   Ahoj Moniko, těší náš, že se Ti web líbí. Opalovací krém ani zubní pasta nejsou problém. Jen pokud budeš přepravovat balení větší než 100 ml, je potřeba ho mít v odbaveném zavazadle (v tom, které cestuje v podbalubí letadla). Na palubu letadel je totiž možné vzít jen tekutiny do 100 ml (jednotlivé balení) a v součtu do objemu jednoho litru / osoba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *