12 různých prací na Novém Zélandu

Diana Schirlová píše cestovatelský blog Cestování do dálek, kde sdílí informace nejen o Novém Zélandu. V článku 12 různých prací na Novém Zélandu podrobně popisuje zkušenosti z 12 pracovních oborů. Věříme, že to pro vás bude inspirativní čtení. Dozvíte se důležité a zajímavé informace o náplni práce, kolik si můžete vydělat nebo jaká je šance takovou práci dostat. Veškeré informace jsou z vlastních zkušeností Diany a jejího přítele Štěpána.

Zkušenosti Diany

My Češi a tak obecně Evropané jsme pracovití a na Nový Zéland jezdíme cestovat, ale také si něco vydělat. Z mé zkušenosti jsou s námi zaměstnavatelé spokojení a často nám dávají možnost prodloužit si víza. Někdy mně přijde, že jsme jak takoví brouci Pytlíci. Práce všeho druhu! Všechno umíme a co neumíme, se naučíme. A často ani zaměstnavatel nepostřehne – že to neumíme. Prostě to odkoukáme co nejrychleji od těch, „kteří to prý umí“ a začneme praktikovat. Nejsme líní a hloupí! Umíme používat selský rozum – a kdo ne, tak stejně ho používá víc než místní! To jen taková pozitivní slova na začátek.

1. Pet servis – Walkies Ltd

Pejsci

Náplň práce

  • Venčení a cvičení psíků, krmení koček, zvířecí taxi a hlídání domácích mazlíčků v páníčkově nepřítomnosti.

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Svobodu pohybu, fyzičku a naučila jsem se perfektně řídit auto ve velkém městě. Vynalézavost, když jsem se potřebovala někam vloupat, třeba nakrmit kočku nebo vyvenčit psa nebo jsem hledala klíče pod všemi kameny a květináči na zahradách. Spoustu čtyřnohých kamarádů. Radar na povahu psa. Instinkt, který mně napovídal, že za rohem stojí bojechtivý pes a nebo naopak, že na mého bojechtivého svěřence čeká za rohem rozjařený pudlík.

Tato sranda mně sice vynášela peníze, ale také jsem za ní musela docela slušně platit: benzín (někdy jsem najela až 100 km denně), ojeté pneumatiky, strávila jsem spoustu času v autě v dopravních zácpách zadarmo, musela jsem platit daně a i takové dobré boty na chození něco stojí – a že jsem měla spotřebu! A také mně v některých chvílích docela BOLELY nohy. A v neposlední řadě – ztrácela jsem trpělivost s pár chlupatými klienty!

Money, money, money

  • 23 NZD za hodinu, 14 NZD za půl hodiny, 11 NZD za 15 – 20 minutovou návštěvou kočky a její nakrmení, 21.5 NZD za hlídání psů přes noc. Taxi záležel na vzdálenosti.

Zdá se vám to dost dobré, co? Někdy jsem si vydělala i 1000 NZD za týden – ale náklady, daně a čas jsem k tomu radši nikdy nepočítala. Když ale přišel slabší týden a do toho velké ježdění… nic moc! Většinou to bylo kolem 700 NZD za týden.

Jak dlouho jsem to dělala?

  • Intenzivně 2 a půl roku a stále občas vypomáhám.

Jaké můžete očekávat směny?

  • Většinou se pracuje – venčí, když majitelé nejsou doma. Takže tak od 8 AM od 4 PM. Venčení se nejčastěji vtěsnává mezi 9:30 AM – 2:30 PM. Krmení koček povětšinou ráno a nebo večer. A u bláznivých majitelů ráno i večer. To je potom řízení. Víkendy, svátky a prázdniny = krmení koček, hlídání psů.

Je těžké začít pracovat jako dog walker?

  • Myslím, že ne. Důležité je ale místo, kde se o práci budete ucházet. V malých městech bude horší prorazit nebo něco najít. Zkušenosti se zvířaty velká výhoda! Většinou vlastní auto nutností.

Zkušenost jiných a dobrá rada: pracovat na sebe je nejlepší, protože zákazníci za servis zaplatí méně, než by zaplatili třeba za Walkies, ale daleko více zaplatí vám! Otázka zní, kde sehnat klienty? Kamarádka našla jen pár páníčků, co by rádo servis a ti se pochlubili známým a známí to řekli známým a kamarádka měla co dělat, aby stihla všechny vyvenčit, navštívit, nakrmit. Také zanechala své vizitky v jedné kavárně. V Aucklandu to funguje…

Vtipné články ze života venčitele najdete na tomto odkaze.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

2. Uklízení kanceláří – That’s clean

Náplň práce

  • Vysávání, utírání prachu, stírání, vynášení košů.

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Extra peníze, neboť uklízení bylo večer po mé hlavní práci, základy angličtiny se spolupracovníky. Robotickou odpověď na otázku, odkud jsem a jak dlouho tu jsem. Dala mně únavu!

 Vzala volné večery.

Money, money, money

  • Minimálka (v té době to bylo tuším 14.75 NZD). Práce pár hodin týdně. Okolo 100 – 150 NZD týdně.

Jak dlouho jsem to dělala?

  • 2 – 3 měsíce

Jaké můžete očekávat směny?

  • Pokud je to úklid kanceláří, tak večer a pokud seženete uklízení rodinných domů, tak opět práce v majitelově nepřítomnosti. Uklízení má většinou výhodu v tom, že se neuklízí o víkendech. I když asi úklidy po stěhování a podobně velké záležitosti mohou víkend zasáhnout.

Je těžké, najít si večerní přivýdělek?

  • Ve velkém městě ne. Nevím, jak to chodí v menších městech, ale třeba v Aucklandu je úklidovek velké množství! Je důležité NEUSTÁLE psát emaily, odpovídat na inzeráty, volat a navštěvovat kanceláře úklidovek.

Zkušenost jiných: Jedna kamarádka začala pracovat v úklidovce a dostala dokonce firemní auto. A co si vzpomínám, tak měla víc než minimálku.

3. Práce ve zverimexu – Animates

Náplň práce:

  • Péče o zvířata
  • Komunikace se zákazníky a odborná pomoc při jejich nákupu
  • Doplňování zboží, inventura
  • Vyřizování online objednávek

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Angličtinu, nové kamarády, spoustu nových informací, jak komunikovat se zákazníky, vzdělání přes jejich online kurzy. Robotickou odpověď na otázku, odkud jsem a jak dlouho tu jsem.

Vzala mně růžové brýle, protože z velkých korporací se mně chce s prominutím zvracet… Já jsem si dělala svoji práci, takže jsem to nějak neřešila. A také jsem věděla, že to je opět jen dočasně a ne na celý život. Ale cpát lidem produkty až do krku a neustále omílat stejné naučené fráze a být sledován manažerkou, jak dobré prodeje máme… no, to není nic pro mě. Já měla to štěstí, že jsem mohla být zaměřená na zvířata a nějakým systémem jsem se nenechala pohltit. I když trochu asi jo, jinak bych tam pracovat ani nezačala.

Money, money, money

  • Minimálka. Peníze záležely na odpracovaných hodinách. Měla jsem smlouvu, takže svátky byly placené lépe a mohla jsem si vzít placené volno nebo „sick day“. Většinou jsem měla kolem 450 NZD týdně, takže jsem si vypomáhala venčením a kavárnou.

Jak dlouho jsem to dělala?

  • Téměř třičtvrtě roku.

Jaké můžete očekávat směny?

  • Asi jen kromě 25.12. se pracuje každý den od 7 AM nebo 8 AM do 6 PM nebo 8 PM. Takže možnost jakýchkoliv směn. Víkendy, prázdniny, Vánoce, všední dny… Každý velký obchod je na tom podobně.

Můžete získat práci v Animates?

Tady hraje velkou roli štěstí a zkušenost jako sale assistant – i když já takovou zkušenost ani neměla! Aplikace jdou online… a znáte, jak to chodí s aplikacemi online. Doporučuji do poboček přinášet i vytištěné životopisy.

Článek, který by vás mohl zajímat: „Pracuji v Aucklandu v obchodě. Jaký je můj běžný pracovní den?“

4. Práce v kavárně – Florentine Tea room

Náplň práce:

  • Obsluha zákazníků
  • Přijímání objednávek
  • Umývání nádobí

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Angličtinu, nové kamarády, trpělivost se zákazníky, extra peníze, procvičení matematiky, protože jsem musela vždy vracet peníze bez kalkulačky. Sebeovládání, jinak bych vyžrala celou kavárnu. Znalost kafí. Robotickou odpověď na otázku, odkud jsem a jak dlouho tu jsem.

Práce v hospitality mě stála krásné nehty a bezbolestná záda.

Money, money, money

  • 16 NZD na hodinu. 20h týdně = 320 NZD týdně.

Jak dlouho jsem to dělala?

  • 2 – 3 měsíce.

Jaké můžete očekávat směny?

  • Zrovna tato kavárna je otevřená od pondělí do soboty a končí se vždy ve 4 PM. Je to ale malá kavárnička. U velkých a známých a na rušných místech očekávejte víkendové směny, ve kterých nebudete vědět, kde vám hlava stojí.

Najdu si práci v kavárně?

  • Podle mě ano! Hledejte, ptejte se, roznášejte životopisy.

Zkušenosti jiných: baristé mají více peněz a celkově se dá v kavárně vyšplhat na 18 – 20 NZD na hodinu.

Práce v kavárně podruhé – Element coffee

Kavárna

Náplň práce

  • Obsluha žíznivých a hladových zákazníků
  • Přijímání nekonečných objednávek
  • Každý zaměstnanec musí umývat nádobí, což je opruz!

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Angličtinu, super nové kamarády, profesionální přetvářku, když už zákazníky nemůžu vystát, trpělivost se zákazníky před zavíračkou, základy korejštiny. Sebeovládání s jídlem a nepříjemné zjištění, že cukr je ve všem! Více sportování, kvůli porušování sebeovládání. Velký přísun kofeinu. Robotickou odpověď na otázku, odkud jsem a jak dlouho tu jsem. Zjištění, že stereotyp mě zabíjí.

Práce v kavárně mně vzala iluzi, že gluten free dortíky jsou super zdravé. Čas – ještě před měsícem jsem pracovala více jak 45h týdně. Strach (částečně) z protivných, namyšlených a stěžujících si zákazníků – už si z nich hlavu nelámu.

Money, money, money

Minimálka. 400 – 700 NZD za týden. Záleží na hodinách.

Jak dlouho jsem to dělala?

  • 3 měsíce

Jaké můžete očekávat směny?

  • Například tato, přes snídaně a obědy rušná kavárna, je otevřená 7 dní v týdnu. Směny jsou různé. Máme otevřeno od 6:30 – 4 PM v týdnu, od 8 – 3 PM v sobotu a od 10 – 3 PM v neděli. Některé kavárny pořádají různé akce, tak tam člověk může tvrdnout i do noci. Často se ale zavírá kolem 3 – 4 PM.

Najdu si práci v kavárně?

  • Podle mě ano! Hledejte, ptejte se, roznášejte životopisy.

5. Prodávání vlastních produktů na marketech

Obrazy

Náplň práce

  • Snažím se udělat díru do světa prodejem svých obrázků.

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Znalost, jak to na takových marketech funguje, nové kontakty. Frustraci, když jsem nic neprodala. Robotickou odpověď na otázku, odkud jsem a jak dlouho tu jsem.

Peníze, protože jsem více utrácela než prodávala. Volný čas, protože markety jsou hlavně o víkendech.

Money, money, money

  • Nic moc, zatím dohromady asi 500 NZD, ale to v tom nejsou odečtené náklady a pronájmy místa.

Jak dlouho jsem to dělala?

  • Asi jsem ještě neskončila.

Jaké můžete očekávat směny?

  • Záleží jen na vás. Nejlepší trhy se konají o víkendech.

Můžete prodávat na marketech?

  • Můžete, ale musíte vědět, co prodávat a jak se prosadit a zviditelnit. Prostě zákazník si nesmí představit život bez vašeho produktu. Prodejní stůl můžete mít svůj nebo si ho půjčit, potřebujete zaplatit nájem a na daný market se vůbec dostat. Léto (Vánoce) je většinou dopředu zamluvené.

Zkušenosti jiných: kamarádka ze Slovinska vyrábí domácí kosmetiku a prodává to na marketech. Začíná mít velký úspěch. Začala bez zkušeností a od nuly.

6. Občasná výpomoc známým

Náplň práce

  • Všechno umím a co neumím, to se naučím za pochodu – zahradničení, natírání, úklid, dekorace.

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Extra peníze.

Bere mně tak akorát čas, ale s tím přeci souhlasím.

Money, money, money

Nejlepší. Známí vás ocení, dobře zaplatí, protože vědí, že odvedete dobrou práci. Například lehké zahradničení u bývalé sousedky asi 60 NZD hotově za 3 hodiny práce.

Jak dlouho jsem to dělala?

Jsem stále k dispozici.

Tip: Pokud chceš extra peníze, je to o kontaktech. První rok to nestálo za řeč.

Štěpánovy zkušenosti

Vzhledem k tomu, že píšu osobní zkušenost někoho jiného, jsem odkázána jen na informace, které mně byly dány. Nemohu doplňovat, přikreslovat a zkrášlovat. – Jsem pod dozorem!

7. Umývač nádobí – Euro restaurant

Nádobí

Náplň práce

  • Umývání nádobí, umývání hrnců, nezbláznit se z toho.

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Možnost dostat spoustu hodin, angličtina, vždycky lítačka, takže čas utíká rychle, téměř vždycky dostaneš práci, jídlo zdarma, sleva na alkohol, nepotřebuješ zkušenosti. Dobrý start v nové zemi – vyděláváš a u toho můžeš hledat lepší práci.

Práce pozdě do večera, hodně těžká práce, stereotyp, náročné na ruce – popáleniny od pánví a pořezané ruce od nožů.

Money, money, money

Minimálka.

Jak dlouho myl Štěpán nádobí?

2 měsíce.

Jaké můžete například očekávat směny?

Štěpán měl 2 směny od 11 AM do 6 PM a od 6 PM do zavíračky, takže třeba i do 1 AM někdy 2 AM.

Ne, není těžké najít si práci jako umývač nádobí.

8. Pracovník na stavbě

Náplň práce

  • Kopat díry
  • Uklízet na stavbě
  • Práce s kolečkem

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Můžeš vydělat pěkné peníze, když jsou s tebou spokojení a víš, co děláš.

Těžká a špinavá práce. Musíš se osvědčit nebo mít zkušenosti, aby tě nechali něco pořádného dělat.

Money, money, money

Okolo 20 NZD na hodinu.

Jak dlouho pracoval Štěpán na stavbě?

Měsíc.

Jaké můžete očekávat směny?

Většinou celý den. Štěpán pracoval od 7 AM do 5 PM.

Můžete si najít práci na stavbě?

Myslím, že ano. Ale bez zkušeností budete dělat tu horší a špinavější práci. Opět doporučuji větší města pro tuto práci.

9. Umývač domů, čistič okapů a střech

Náplň práce

  • Komunikace se zákazníkem přes telefon a pak u dveří
  • Práce s vapkou
  • Řízení velkého auta
  • Práce na střeše a ve výškách
  • Vybírání žlabů a umývání střech

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Pěkné peníze, hodně hodin, většinou volné víkendy, bydlení na měsíc u šéfa zadarmo, dobré na angličtinu.

Někdy dlouhé hodiny, třeba i 14h. Být pořád mokrý a špinavý není úplně nej!

Money, money, money

Začínal na 16 NZD a dostal se na 22 NZD.

Jak dlouho Štěpán myl domy?

18 měsíců.

Jaké můžete očekávat směny?

Podle zakázek, většinou ale od 7 AM – 5 PM. Špatná organizace ze strany šéfa, takže denní rozpis byl velmi chaotický.

Je těžké najít si práci jako umyvač domů?

Nejsou na to potřeba žádné zvláštní dovednosti. Umět zacházet s vapkou.

10. Zahradník

Náplň práce

  • Sekání a uklízení zahrad
  • Stavěli jsme terasu
  • Kopání a práce s míchačkou a kolečkem
  • Řezání

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Práce venku, skvělý šéf, angličtina, nové zkušenosti.

Práce i za deště, občas těžká práce.

Money, money, money

16 NZD na hodinu.

Jak dlouho tam Štěpán pracoval?

2 měsíce.

Jaké můžete očekávat směny?

Záleží. Štěpán to měl dost flexibilní.

Je těžké stát se zahradníkem?

Umíte sekat a plevat? Myslím, že na základy zahradničení stačí každý Čech. :)

11. Instalace osvětlení a reproduktorů – PSS

Náplň práce

  • Technické práce okolo osvětlení a zvuku na akcích.

Co mně práce dala a naopak vzala

+ Dobré jednorázové peníze, výborná zkušenost, možnost vidět spoustu koncertů a představení, práce s někým, kdo mě velmi obohatil v tomto oboru.

Práce o víkendech a přes noc nebo pozdě večer.

Money, money, money

300 – 500 NZD za noc.

Jak dlouho to Štěpán dělal?

Téměř rok.

Jaké můžete očekávat směny?

Několikahodinové.

Jak dostal tuto práci?

Přes kamarády. Známosti jsou dobrá věc!

12. Práce na turbínách

Větrné elektrárny

Náplň práce

  • V 7 AM se jede do práce, poté následuje ranní porada o počasí a ujasní se plán na daný den. Z kanceláře se jede na farmu. Zastaví se turbína, vyleze se nahoru, vše se připraví – lana, materiál atd. Naplánuje se jak to uděláme, zkontroluje se rychlost větru. Pak se jde konečně na lana splnit úkol. Po práci se vše uklidí, sleze se dolů, nastartuje se opět turbína a jede se zpět do kanceláře. V kanceláři se probere den, udělá se papírování a jede se domů.

Co mně práce dává a naopak bere

+ Práce, která mě baví! Peníze a benefity s tím spojené. Do budoucna možnost pracovat po světě. Můžu bydlet v Raglanu. Nové kontakty, neustálé vzdělávání a nové certifikáty.

Když je pěkné počasí a nefouká vítr, tak se pracuje a máme dlouhé dny. Mám volno za deště a větru.

Co přesně na raglanské větrné farmě děláme?

Zvyšujeme produktivitu turbíny tím, že na ni přiděláváme 30 cm velké plastové destičky pomocí takové samolepky. Celé se to nejdříve musí přibrousit a pak přejet speciálním válečkem. V lednu nás čeká nový projekt, který se bude zaměřovat na ochranu listu proti korozi.

Starší článek Diany, který by vás mohl zajímat. „Honba za prací v Aucklandu – jak jsem našla dvě práce ve dvou týdnech.“

O Dianě

Diana Schirlová je v první řadě vášnivá cestovatelka, která si od svých 19 let plní jedno velké cestovatelské přání za druhým a od roku 2012 žije na Novém Zélandu.

Navštívila Ameriku a Aljašku, žila rok v Kanadě, projela Vietnam z Hanoje do Saigonu, nakoukla do Thajska a Singapuru, objela Austrálii křížem krážem, objevila ráj na Samoe, poznala srílanskou divočinu, procestovala Nový Zéland… Cestovatelský vlak se těžko zastavuje. Na svých 24 let vystřídala spoustu zaměstnání a stěhovala se tolikrát, že to ani spočítat nejde. Diana miluje plánování cest, prohlížení map a přemýšlení, kam ji život zase zanese. Své (nejen) cestovatelské zážitky sdílí na blogu Cestování do dálek, kde kromě poutavých článků najdete i užitečné eBooky. Diana aktuálně věnuje svůj čas hlavně volnému překladu Maorských povídek a legend.

Mimo cestování zbožňuje malování, čtení, psaní a zvířata. Výšlapy a surfování rozhodně patří do jejích nejoblíbenějších činností. Dianu můžete také sledovat na Facebooku (@CestovaniDoDalek)